Sayfalar

25 Eylül 2013

Vişne ReçeliAraya zaman girince cümlelerin girizgahı da zorlaşıyor. Bol oksijenin verdiği enerji, güne mavi derinliklerde başlamanın verdiği zindelikle birleşince, hızla akıp gitti her şey. Miskin kediler misali kitap okurken, kapanıveren göz kapakları ve tembelliğin inanılmaz hazzı...Beraberinde, metastaz etkisi yaratan boş vermişliğin dayanılmaz cazibesi ile geçen günler. Gündüz  mavinin yeşille olan raksının güzelliğine, gecenin  sonsuz dinginliğinin eşlik ettiği huzur. Derken yine kaosu, karmaşası ile İstanbul. Okul hazırlıkları, kış hazırlıkları, özlenen dostlar, arkadaşlar...

Kışa girmeden yine domates soslarımı hazırladım. Salçalarımı canım annem sağ olsun, onun elinden yemeye devam edeceğiz. Bu arada, birbirinden renkli , lezzetli reçeller yapmayı ihmal etmedim.Kayınvalidem her daim harika reçeller yapar, onun elinin lezzeti der,  pek bulaşmazdım yakın zamana dek. Geçen kıştan beri ben de özendim kendisine. Ufak ufak derken, bu yaz bayağı bir şeyler yaptım. Yaptıkça da hoşuma gitti. Şekersiz reçel denemem dahi oldu. Bu sefer  zamanı geçmeden yaptığım vişne reçelini anlatmak istiyorum.

 
 
 
Ben 1 kg. vişne ile yaptım.
 Kullanılan malzemeler ;
 
* 1 kg. vişne
* 1 kg tozşeker
* 1/2 limon suyu
 
Güzelce yıkadığınız vişnelerin çekirdeklerini çıkarın. Genişçe bir tencereye yerleştirip, üzerine  tozşekerini ilave edin. Tüm gece beklettikten sonra sabah 35-40 dk. kadar kaynatın. Ocaktan almadan5 dk. evvel sıktığınız limonun suyunu ilave edin. Bu arada benim mis kokulu ıtırımdan 2 yaprak koymayı ihmal etmedim. Harika bir rayiha veriyor. :)) Güzelce temizleyip kuruttuğunuz kavanoza,reçeli koyup kapağını kapatın. Ters çevirip soğuyana dek bekletin. Afiyet olsun !
 
 
 
 
 
 
 
 
 


   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder