Sayfalar

23 Kasım 2011

Dümen Suyumuzda KalanlarGidilen , gezilen yerler de hayatın tadı tuzu değil mi? O da , yemek içmek gibi hayatımızın bir vazgeçilmezi. Gezilerim sayfasını bundan sonra ayrı tutmamaya ; tariflerimin yanında ,  rutin hayatın içinden kesitlerle beraber  , aynı sayfada paylaşmaya karar verdim . Tıpkı hayatın kendisi gibi ...

Dümen Suyumuzda Kalanlar - 1

KALİYMNOS
Yelkenli seyahatinin en güzel yanı da; sanırım , aylar önceden planlama gerektirmesi . Özellikle de yurt dışına çıkış yapılacak ise . Rotanın belirlenmesi ,gümrük için giriş-çıkış yapılacak limanların belirlenmesi , vize kontrolü , gerekli haritaların temini , eksik listesi , malzeme temini , gidilecek yerler ile ilgili ön bilgi vs...Liste uzayıp gidiyor ! Tüm bu hazırlıklar içimizdeki heyecanı daha da artırıyor tabii .


Geçtiğimiz yaz için rotayı oniki adalar (Yunanca Dodecannese ) olarak belirledik . Bir defada , irili ufaklı yirmiden fazla adadan müteşekkil tamamını gezme şansımız zaten yok . İlk etapta en kuzeyde Patmos'a çıkıp ki - yaklaşık 40 mil kuzeye çıkış sebebiyle - sanırım en zorlu kısım bu olacaktı . Patmos'ta gümrük işlemlerini yaptırıp , güneye doğru inecektik . Heyacanlı bekleyiş ve hazırlıkların ardından , yola çıkış tarihimiz nihayet geldi . Elif'in de okulu kapanır kapanmaz , kapağı Bodrum'a attık . Tabii insanın herşeyi planlama şansı maalesef olmuyor ! Meteorolojinin fırtına uyarısı vardı . Bizim de sıkıca takip edip , belki düzelir diye tahmin ettiğimiz durum daha kötüye gidiyor , fırtınanın şiddeti aksine artıyordu . Bize beklemek düştü . Zira denize çıkıp , marinaya dönüş yapan veya son anda sığınan denizcileri gördükçe , Posedion'u beklemenin akıllıca bir karar olduğuna kanaat getirdik . Dört günü Bodrum'da geçirdikten sonra cumartesi yerine , ancak çarşamba yola çıkabildik . Bu durumun iyi tarafı , meğer teknede yapılacak ne kadar çok iş varmış! Serdar ve Elif botu monte etti . Teknenin içi dışı rutin bakımlarının haricinde elden geçti . Yelkenlerin , elektronik aletlerin , motorun son kontrolleri yapıldı. Ben tekne alışverişi işini hallettim . Gittiğimiz yerlerde aradığımız herşeyi bulamama riskine karşı , detaylı bir liste yaptım . Gayet relax modda o işleri hallettik. Çarşamba sabahı , her şey neta , vira demir aldık .


Bu durumda rota yine değişti .Patmos'a 40mil kuzeye çıkarsak , daha çok görmeyi istediğimiz diğer adaları es geçmek zorunda kalacağız. Hızlı bir rota değişikliği ile , gümrük işlemlerini yapabileceğimiz , daha yakındaki ada olarak Kaliymnos'u belirleyip , yelkenlerimizi açtık . İçimiz pır pır ediyor . Tayfa üç kişilik ailemiz . Kaptan Serdar , ikinci kaptan ve aşçı bendeniz ve en değerli yolcumuz , teknenin pratik işler sorumlusu ve teknik konularda kaptana yardımcı uzman Elif . Serdar herşeyi titizlikle planladı . Her türlü navigasyon malzemesi temini , elektroniklerin kalibrasyonu , haritalar vs. Ellerine sağlık tüm tayfanın ! Herşey eksiksizdi . Güzel planlanan , keyifli bir tatil oldu .

Fotoğraflar birer anı olarak kaldı .İlk limanımız Kaliymnos ;


Kaptan , Yunan bayrağını göndere çekerken...Balıkçı amca selam veriyor   :))
Kalimynos limanına bağlandık. Bu da komşumuz minnoş!!


Elif sevinçten havalara zıplıyor!!
Tipik bir adalı sokağı...

 Kaliymnos'a kadar gelip sünger almadan olmaz  :))
Eskisi gibi çok olmamasına rağmen , süngercilik hala var tabii !!

Meşhur liman Vathi. Araç kiralayıp tüm adayı gezme imkanı bulduk . Harika doğası yanında ; çok şirin bu köyde , inanılmaz lezzetli bir yemek yedik . Közlenmiş patlıcanın tadı hala damağımda . Balık-rakı-meze üçlüsünden bolca yememize rağmen komik paralar ödeyip çıktık  :))))

1 yorum:

  1. Arkadaş benim hayalimi sen yaşıyorsun. Bir Bodrumlu olarak Kalimna'yı ben de çok merak ediyorum. Benim için dua et! Bu turu kendi yelkenlimle ben de yapabileyim! :)

    YanıtlaSil